четвртак, 23. април 2009.

Medjunarodni ugovor

Pod pojmom medjunarodni ugovor podrazumeva se onaj ugovor kod koga se jedna ugovorna strana nalazi van granica zemlje ugovorne strane sa kojom je ugovor zakljucen, sadzina medjunarodnog ugovora ima pretezno politicki karakter, medjutim oni u sebi sadrze politicke principe koji omogucavaju razvoj medjunarodnih ekonomskih odnosa, odnosno nastanak medjunarodnih privrednih ugovora I kao takvi oni su najpogodnije sredstvo da se opsti principi medjunarodnog prava konkretizuju I da postanu obavezni za zainteresovane strane.

Medjunarodni privredni ugovori najcesce se javljaju u poslovima uvoza, izvoza ili transfera roba I usluga, odnosno u medjunarodnim trgovinskim poslovima: medjunarodna kupovina roba I uzluga, medjunarodna zastupnistva I posednistva, medjunarodni komisioni poslovi, medjunarodni skladisni poslovi, madjeunarodni poslovi osiguranja I reosiguranja, medjunarodni poslovi kooperacije, medjunarodni prevoz putnika prtljaga I roba, medjunarodni spediterski poslovi, turisticki poslovi sa inostranstvom. Medjunarodne privredne govore mogu zakljucivati: drzave, medjunarodne organizacije opsteg I privrednog karaktera, privredni subjekti I druga pravna lica.

Drzava moze biti subject medjunarodnog privrednog prava, u prvom redu drzava ucestvuje u medjunarodnim ekonomskim odnosima u svojstvu nosioca suverenih ovlascenja, drzava I neposredno ostvaruje razne poslove kako sa drugim drzavama tako I sa ostalim subjektima medjunarodnog prava. Drzava se javlja kao ugovorna strana kod medjunarodnog ugovora o medjunarodnoj kupovini I prodaji raznih materijalnih dobara I usluga. Takodje drzava moze biti ugovorna strana I kod drugih poslovnih ugovora kao sto su ugovor o zajmu, ugovor o trampi, ugovor o gradjenju, ugovor o posluzi a I kao davalac garancija.

Medjunarodne organizacije koje imaju svojstvo pravnog lica takodje mogu biti subjekti medjunarodnog privrednog prava. Njihova je karakteristika da: svojim sporazumima konvencijama preporukama I drugim svojim aktima mogu stvarati okvire I uslove za nastajanje odredjenih medjunarodnih odnosa, neposredno kao privredni stupaju u medjunarodne poslovne odnose.

Privredni subjekti u medjunarodnom pravnom pravu mogu biti privredne organizacije I pravna lica pod uslovom da ispunjavaju zakonom propisane uslove. Kod nas prema odredbama zakona o spoljnotrgovinskom prometu za obavljanje spoljnotrgovinskog prometaprivredne organizacije I pravna lica moraju da ispunjavaju sledece uslove: da je opstim aktom preduzeca ili drugog privrednog lica utvrdjeno d ace u okviru svoje delatnosti obavljati I spoljnotrgovinski promet roba I usluga, da su opstim aktom preduzeca ili drugog privrednog lica utvrdjeni poslovi I zadaci koje ce obavljati, da preduzece ili prano lice koje se bavi pruzanjem usluga u spoljno trgovinskom prometu raspolaze sa odgovarajucim sredstvima I opremom. Takodje jedan od uslova za obavljanje spoljnotrgovinskog prometa preduzeca ili drugog pravnog lica je njegov upis u sudski regista. Kao I u domacem prometu medjunarodni ugovori se zakljucuju nakon usaglasavanja volja ugovornih strana I to potpisivanjem ugovornih strana ili prihvatanjem ponude za sklapanje ugovora.

1 коментар:

  1. zajam ponuda
    trebate brzi zajam potreban kredit za kupnju kuće, za posao, za kupnju automobila, kupiti motocikl, stvoriti svoj vlastiti posao. Mi dati osobne kredite od 2.000 € do 800.000 €, sa stopom kupon od 3%. Ako ste u potrebi poduzeti kontakt sa mnom na moj e-mail adresu.

    E-mail: stephannefillon@gmail.com

    ОдговориИзбриши