среда, 12. март 2014.

Blokirani računi 255.507 građana

Blokirani računi 255.507 građana


U proteklih mesec dana čak 7.030 vlasnika tekućih više nisu u stanju da izmire svoje obaveze, svaki peti radnik ne prima, ili mu kasni plata nekoliko meseci, dok 35.000 ljudi prima manje od 21.000 dinara, koliko iznosi zakonski minimalac.

"Tražim posao već godinu i po, nemam nikakvih primanja. Doskora sam mogla da otplaćujem ratu kredita za automobil od 120 evra, sad više ne mogu, potrošila sam ušteđevinu. Iz banke me svakodnevno zovu, dva meseca već ne plaćam ratu, a posle tri godine, koliko sam otplaćivala kredit, pomirila sam se sa tim da će mi oduzeti kola", kaže Dušica Đ. iz Kruševca.

U Srbiji nije ni u najavi donošenje zakona o ličnom bankrotstvu, uprkos rastu kašnjenja građana u izmirenju pristiglih obaveza. On dužnike dovodi u nešto povoljniji položaj u odnosu na poverioce, a na prostru bivše Jugoslavije imaju ga Slovenija i Hrvatska.

Lični bankrot se proglašava kad a dužnik više nije u stanju da redovno otplaćuje svoja dugovanja, piše Blic.

"On dobija staratelja, nešto kao stečajni upravnik kod firmi koje proglase bankrot, koji zatim upravlja prihodima dužnika, odnosno ostavlja mu za potrebe života zakonski minimum, trećinu plate, dok se ostalo prodaje radi namirenja duga poveriocima", ukazuje Dejan Gavrilović iz Udruženja “Efektiva”.

Нема коментара:

Постави коментар