петак, 7. март 2014.

Лазар Крстић открио прве потезе будуће владе

Лазар Крстић открио прве потезе будуће владе


БЕОГРАД – Министар Крстић потврђује да минус државне касе мора бити мањи и додаје да је то један од циљева економског опоравка Србије. – До 2017. морамо свести дефицит буџета на максималних три одсто бруто домаћег производа.

На питање „Блица“ како ће уштедети тај новац, с обзиром на то да су процене да ћемо годину завршити са минусом државне касе и до осам одсто БДП, Крстић открива да су у плану две мере које морају да дају ефекте већ у првих шест месеци по формирању нове владе.

- Тај новац биће обезбеђен, пре свега, агресивнијим сузбијањем сиве економије, али и смањењем јавног сектора. Сива зона је област која мора да се регулише, знамо где и колико цури. С друге стране, морамо више пажње обратити томе да нам је, заиста, преобиман јавни сектор.

Солидарни порез, ипак, како чујемо остаје. Хоће ли и даље важити и за труднице?

- На све примања запослених у јавном сектору преко 60.000 динара плаћа се солидарни порез. Накнаде за породиље морају се исплаћивати као и редовне зараде, сваког месеца, а послодавци не би смели да нагомилавају обавезе и не исплаћују зараде на време. И у оваквим случајевима одговорност мора да буде тамо где припада. Морају да се поштују сви закони. А не како коме одговара. Ту говорим о свима, односно о послодавцима и у приватном и у државном сектору.

Држава се баш и није показала као добар газда банака. Треба ли да их задржи у власништву?

- Имамо шест, седам државних банака. Убрзо ћемо изаћи са стратегијом шта да радимо са државним банкама на средњи рок. Мислим да нам оволики број банака у државном власништву не треба.

Остали сте дужни 70 милиона евра банкама које су давале субвенционисане кредите 2011. и 2012. године?

- Обавезали смо се да ћемо им милијарду или две уплатити у најкраћем року. Остатак дуга ће бити предвиђен ребалансом буџета по формирању владе. Тако ћемо исправити грешку.

Нема коментара:

Постави коментар